Audemars Piguet Replica Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver Replica Watches Tag Heuer Replica Watches Tag Heuer Carrera Day Date Replica Tag Heuer Carrera Grand Carrera Replica replica watches Breitling Replica Watches Cartier Replica Watches Hublot Replica Watches Omega Replica Watches Breguet Replica Watches Best Replica Watches
  Home Mehr e Gyiah Issues Articles Subscription Media UN Conferences Share Your View Contributors Contact  


Summer 2011

English         مقالات شماره سوم و چهارم - تابستان ۲۰۱۱     فارسی

Winter 2009

ما فرزندان تنها یک زمین در کهکشانیم

مهر گیاه

تا این چند سطر را بنویسم، چندین صفحه را خط خطی کردم چون تا جائی که بیاد دارم حتی از زمان نوجوانی نوشتن برای من از صحبت کردن دشوار تر بوده و شاید به همین دلیل است که مهر گیاه را اول به صورت یک برنامه رادیوئی از رادیو در حدود نه ماه پیش آغاز  کردیم. خوشحالم که اولین شماره مجله مهر گیاه را پیش رویتان دارید و این مهم میسر نگردید مگر به یاری یک گروه از همفکران و دوستان که با همه همصدا شدیم و پیمان "مهر" با گیاه و مادر طبیعت بستیم و در نیمه راه یکدیگر را تنها نگذاشتیم و تازه این آغاز کار است و اما چرا مهر گیاه مهارجت ناخواسته و کوچ اجباری گروه بزرگی از ایرانیان به سراسر جهان در تاریخ ایران زمین از حدود 14 قرن قبل به این طرف بی سابقه بوده لزوم به ایجاد و سائل ارتباط جمعی ایرانی را روز بروز بیشتر نمایان ساخته یا چنین اندیشه ای در هر کشوری گروهی دست به دست همه دادند و با راه انداختن تلویزیون، رادیو و یا روزنامه و مجله ای در شهر و کشورشان باهم وطنان به گفتگو نشستند، اما همواره جای یک رسانه که راسا به مسائل زیست محیطی نیز بپردازد در خارج از ایران زمین خا لی بود. حفظ و حراست محیط زیست هموراه در جامعه ای از ضروریات است و ما ایرانیان غربت نشین نیز از این قاعده مستثنی نیستم و اینگونه بود که اولین شماره مهر گیاه متولد شد نه دفتری داریم و نه میز و صندلی و وسائل دفتری اما گروهی هستیم با سری پر شور و دلی مهربان و امیدوار که در آستانه نوروز و دگرگونی طبیعت و آمدن بهار و فرا رسیدن سال نو با هم 9 ماهگی برنامه رادیویی مهرگیاه و تولد اولین شماره مجله مهر گیاه را جشن می گیریم و سپاسگزار مهرتان هستیم و امیدوار یاری تان

نوروزتان پیروز و هر روزتان نوروز

شان فاضلیSummer 2010

شان فاضلی

چالش  های جهانی  پیرامون بحران کمبود آب

بنا بر آخرین مطالعات علمی،  پیش بینی می شود که  تا سال 2080  میلادی ممکن است تقریبا نیمی از مردم جهان  با خطر  کم آبی و  یا حتی بی  آبی مواجه شوند.

بنا بر نظریه پروفسور وانگ از دانشگاه ملی سنگاپور، تغییر و تحول ها در هوا و گرمایش زمین، باعث اختلال در نظام تبخیر و تبدیل آب در سطح جهان گردیده که پدید آورنده ی  طوفان های سهمگین و نا متعارف، خشک سالی و یا سیل های نابودکننده و خانه برانداز میشود که نهایتاً دسترسی به آب آشامیدنی را در جهان مشکل تر می سازد.

پروفسور وانگ این موضوع را یک حادثه  عادی تلقی نمی کند و می گوید که با توزیع  و مصرف نامناسب آب آشامیدنی مورد نیاز روزانه در سراسر جهان،  معضل کم آبی را تا سال 2050 برای حدود  2 بیلیون نفر و  پس از آن تا سال 2080 برای حدود 5/3 بیلیون نفر ایجاد خواهد کرد.

بحران کم آبی و بی آبی بخصوص در مناطق روستا نشین،  کوچ و مهاجرت اجباری میلیونها نفر را به  شهرهای نزدیک محل سکونتشان موجب می گردد. در مواردی نیز دیده شده که چنانچه آن مردم به این کوچ اجباری تن در ندهند، ناچار  به پیمودن  راههای طولانی  برای دسترسی به چند گالن آب آشامیدنی می باشند که در دنیای امروز کاریست وقت گیر .

فاجعه زیست محیطی در نقاطی چون خلیج مکزیک ، خلیج  فارس و سواحل آلاسکا- قطع درختان جنگلی، و تولید بی رویه گازهای گلخانه ای توسط  خودروهای عمومی و شخصی و کارخانجات ،  ناقوس  خطر نابودی  اتمسفر زمین و اختلال در بازیافت آب های زمینی و زیرزمینی را به صدا در  آورده است.

مساله کمبود آب، یک مشکل ناحیه ای و یا اقلیمی  نیست و باید به چشم  بیماری  به آن نگریست که نیازمند تیمارداری و همکاری همه شهروندان جهان، اعم از فقیر و غنی  است و تمامی کشورهای توسعه یافته وصنعتی، در حال توسعه ، توجه ویژه ی خود را باید به آن معطوف کنند.

بطور خلاصه، گرمایش زمین عاملی خواهد بود در اختلالات جوّی، که  با ایجاد خشکسالی  در یک منطقه و سیل و طوفان در محلی دیگر،  آلودگی هائی را به دنبال خواهد داشت که در سال های متمادی، باعث نابودی  نسل های جانوران  و گیاهان می گردد و کمبود آب آشامیدنی  را در سراسر جهان به تعجیل می اندازد.